بارداری فقط نزدیکی کردن نیست


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بارداری فقط نزدیکی کردن نیست

بارداری فقط نزدیکی کردن نیست و آموزش بارداری یکی از ضروریات مربوط به مسئله اقدام به بچه دار شدن می باشد. درست است که با یک عمل نزدیکی می توان باردار شد اما باردار شدن سالم و شکل گیری جنین سالم ، مهمتر از خود بارداری است. در این مقاله قصد داریم تا در مورد اهمیت موضوع آموزش بارداری صحبت کرده و حقایقی را بیان کنیم که نشان می دهند برای باردار شدن نبایستی فقط به نزدیکی کردن فکر نمود ؛ بلکه لازم است تا نکات زیادی در نظر گرفته شوند. مطالعه مقاله حاضر را برای تمامی زوجینی که خواهان داشتن فرزندان سالم ، صالح ، زیبا ، بانمک و خوش آب و رنگ هستند توصیه می کنیم.

 

به خدا توکل کرده و دعا کنید

در اولین قدم و در تمام مراحل اقدام به بچه دار شدن ، به خدای قادر متعال توکل کرده و از او یاری بطلبید. با دعا کردن ، راه سلامت و موفقیت در بارداری را از خدای متعال ، طلب کنید.

 

آگاهانه قدم بردارید

بارداری فقط نزدیکی کردن نیست که در یک لحظه کوتاه تمام شود! بلکه با سرنوشت یک انسان سر و کار دارد. بنابراین هنگامی که قصد اقدام به بچه دار شدن داریم لازم و ضروری است که آگاهانه قدم برداریم و با حس مسئولیت ، نسبت به آن نگاه کنیم. اقدام به بارداری به صورت آگاهانه به ما این فرصت را می دهد که مسائل مختلف را به درستی و به خوبی بسنجیم و با یک شرایط خوب و در یک زمان مناسب ، برای باردار شدن زن اقدام کنیم. اقدام آگاهانه همراه با داشتن حس مسئولیت در کنار رعایت دستورات شرعی می تواند به فضل الهی ، یک بارداری سالم را سبب شود و در نتیجه منجر به تولد فرزند یا فرزندان سالم ، صالح ، باهوش ، زیبا و خوش آب و رنگ شود.

 

بارداری ناخواسته را کنترل کنید

گاهی اوقات ممکن است بارداری ناخواسته اتفاق بیفتد. حاملگی ناخواسته زمانی اتفاق می افتد که زن و مرد قصدی برای بچه دار شدن ندارند اما به دلیل عدم رعایت صحیح شیوه های کنترل ، بارداری غیر ارادی یا همان حاملگی ناخواسته اتفاق می افتد. چنانچه بارداری ناخواسته در یک شرایط نامناسب اتفاق بیفتد می تواند سلامت بارداری و حتی سلامت جنین را تهدید بکند. به عنوان مثال فرض کنید یک زن و مرد در شب عید قربان (شب عید اضحی) با یکدیگر نزدیکی داشته باشند و بدون اینکه متوجه بشوند ، حاملگی اتفاق بیفتد. از نظر شرع مقدس اسلام ، آمیزش در شب عید قربان (اگر منجر به بارداری شود) می تواند سبب شش انگشتی یا چهار انگشتی شدن جنین بشود. پس مطابق این مثال ، می بینید که اگر بارداری ناخواسته کنترل نشده و در یک زمان نامناسب یا در یک شرایط نامناسب اتفاق بیفتد می تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد. از این رو کنترل بارداری های ناخواسته می تواند در شکل دهی یک بارداری سالم و آگاهانه و به دنیا آمدن فرزند سالم کمک بسیار زیادی بکند.

 

آموزش بارداری را جدی بگیرید

آموزش برای بارداری مقوله بسیار مهمی است که بایستی توسط زوجین به صورت جدی دنبال شود. خیلی از زن و مرد ها ممکن است حتی با وجود گذشت چندین سال از زندگی مشترکشان ، از بسیاری از حقایق در مورد بارداری سالم آگاه نباشند. آموزش حاملگی نه تنها برای زوج های جوان که برای همه زن و شوهر هایی که قصد اقدام به بچه دار شدن دارند ، لازم و ضروری است. آموزش اصول و زمان های مناسب نزدیکی کردن ، اصول تغذیه صحیح ، رعایت مسائل شرعی و در حالت کلی ، یادگیری همه مواردی که به شکل گیری یک بارداری سالم و تولد فرزند یا فرزندان سالم ، صالح ، باهوش و ... منجر می شود ، یک امر اجتناب ناپذیر می باشد. یک نکته به ظاهر ساده می تواند تاثیر فوق العاده ای بر روی جنین بگذارد و حتی در سرنوشت طفلی که به دنیا می آید مؤثر باشد. از این رو به همه زوجین توصیه می شود که اموزش بارداری را جدی بگیرند تا بعدا دچار حسرت و پشیمانی نشوند.

 

به دستورات شرع اهمیت دهید

دین مقدس اسلام برای مقاربت و بارداری همانند سایر جنبه های زندگی ، دستورات ویژه ای دارد. اهمیت دادن به مسائل شرعی ، هم موجب رضای پروردگار می شود و هم تاثیرات مثبتی بر روی فرزند آوری دارد ؛ هر چند که شاید ما علت بسیاری از دستورات شرعی را درک نکنیم.کسانی که متاسفانه از مسائل شرعی اطلاعی ندارند یا خدای ناکرده با وجود اطلاع ، اهمیتی به آن نمی دهند ، به خودشان و فرزندانشان ظلم می کنند و حتی ممکن است در زندگی خود دچار مشکلات عدیده ای شوند. نگاهی به آمار کودکان دارای ناهنجاری های مختلف و سبک زندگی خانواده ها ، این حقیقت تلخ را بیش از پیش نمایان خواهد ساخت. دستورات دین مقدس اسلام و آداب مربوط به مجامعت و سایر موضوعات مربوط به زندگی ، همه و همه برای بهره مندی و سعادت ماست و ما با عمل کردن به این دستورات ، خود را در پناه الطاف الهی قرار داده و انشاء الله به فضل الهی از آسیب های احتمالی در امان خواهیم بود. خانواده ها سعی کنند حتما به دستورات شرعی در تمام جهات مربوط به زندگی مخصوصا در هنگام اقدام به بچه دار شدن توجه کرده و به آن ها عمل نمایند.

 

به مسائل معنوی در کنار مسائل مادی اهمیت دهید

بارداری صرفا یک عمل مادی نیست! نباید چنین تصور شود که بارداری با نزدیکی کردن آغاز می شود ، با تغذیه و مراقبت مادی دوران بارداری ادامه یافته و با زایمان ، پایان می پذیرد ؛ بلکه در کنار مسائل مادی ، مسائل معنوی نیز در این رویداد دخیل هستند. توصیه هایی که از جهت زمان و مکان مناسب برای مقاربت توسط شرع مقدس اسلام و در قالب سفارشات پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) به حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السلام) بیان شده اند ، همگی از اهمیت مسائل معنوی در کنار مسائل مادی مربوط به آمیزش و حاملگی حکایت دارند. خدای متعال در آیه ۶ سوره مبارکه آل عمران چنین می فرمایند:

هُوَ الَّذِی یُصَوِّرُكُمْ فِی الْأَرْحَامِ كَیْفَ یَشَاءُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ
اوست كسى كه شما را آن گونه كه مى‏ خواهد در رحمها صورتگرى مى ‏كند هیچ معبودى جز آن تواناى حكیم نیست.

سوره مبارکه آل عمران آیه ۶

این اراده خداوند متعال است که همه این کارها را انجام می دهد و بر این اساس ، دعا و خواستن از خداوند متعال ، پاکیزه بودن ، توجه به حلال بودن طعام و پرهیز از طعام حرام و شبهه ناک ، تلاوت قرآن ، داشتن طهارت معنوی و سایر امور غیر مادی ، همه در این فرآیند تاثیر دارند و حتی می توانند بر سرنوشت کودک متولد شده نیز اثر بگذارند. پس اگر خواهان یک بارداری سالم توأم با تولد فرزند یا فرزندان صالح و سالم هستیم ، لازم است در کنار توجه به مسائل مادی ، از مسائل معنوی نیز غافل نشویم و همیشه خدای بزرگ را شاهد و ناظر بر اعمال خود بدانیم و همواره از او یاری بطلبیم.

 

با برنامه اقدام به بارداری کنید

برنامه ریزی در زندگی یکی از کارهای بسیار خوب است که می تواند در موفقیت ما نقش مهمی داشته باشد. داشتن برنامه برای بچه دار شدن هم بسیار خوب است. با برنامه ریزی درست و صحیح می توان یک بارداری سالم را ترتیب داده ، در طول دوران بارداری با موفقیت عمل کرده و انشاء الله به فضل الهی ، فرزند(ان) سالمی را هم به دنیا آورد. با برنامه ریزی درست و هدفمند قبل از اقدام به بارداری و بچه دار شدن ، قادر خواهیم بود تسلط بیشتری بر موضوع داشته و از آسیب ها و خطرات احتمالی تا حد زیادی پیشگیری کنیم. هر اندازه برنامه بارداری ، دقیق بوده و با علم بیشتری تدوین شده باشد به همان میزان در موفقیت باردار شدن و بچه دار شدن تاثیر خواهد داشت. لازم نیست که یک برنامه پیچیده و دست و پا گیر برای خود تهیه کنید! بلکه یک برنامه ساده که دقیق بوده و قابلیت اجرایی آن زیاد باشد می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد.

 

سخن پایانی

با توکل بر خدا و برنامه ریزی مناسب و رعایت دستورات شرعی و انجام امورات معنوی در کنار امورات مادی مربوط به بچه دار شدن ، می توان به توفیق الهی یک بارداری سالم را شروع کرده ، ادامه داده و بچه های سالمی را هم به دنیا آورد. برای موفقیت در اقدام به بچه دار شدن ، از هر دو نیروی مادی و معنوی ، خود را بهره مند ساخته و در تمام مراحل با توکل بر خدا ، کار را آگاهانه ب پیش ببرید که انشاء الله موفق خواهید شد.

 

اشتراک گذاری در: