چرا آموزش بارداری لازم است


بسم الله الرحمن الرحیم

 

چرا آموزش بارداری لازم استچرا آموزش بارداری لازم است و چه راه کار مناسبی برای آموزش حاملگی وجود دارد؟ چرا لازم است قبل از اقدام به بچه دار شدن ، آموزش های مناسبی را ببینیم و این آموزش ها چه تاثیری می توانند بر شکل گیری بارداری ، ادامه بارداری و سلامت بچه داشته باشند؟ چه نکات مفیدی در آموزش باردار شدن وجود دارند که حتما لازم است این دوره را سپری کنیم؟ آیا بدون آموزش نمی توان برای بارداری اقدام کرد؟ قصد داریم تا در این مقاله در مورد اهمیت آموزش برای باردار شدن صحبت کنیم و شما خوانندگان محترم را با اهمیت برنامه آموزش بارداری آشنا کنیم. علاقمندان این مقاله را به مطالعه ادامه مطلب دعوت می کنیم.

موضوع آموزش یکی از مقوله های مهمی است که در زندگی انسان مطرح است. در هر جنبه ای که خواهان موفقیت هستیم ، لزوم آموزش هم احساس می شود. یک برنامه آموزشی مدبرانه ، آگاهانه و عالمانه می تواند نقش بسیار مؤثری در موفقیت کاری و کسب نتیجه بهتر داشته باشد. بارداری نیز ، جدای از مسائل دیگر زندگی نیست و حتی از آن جهت که حاملگی با تولد انسان سر و کار دارد ، لزوم آموزش برای این کار ، بیشتر احساس می شود.

 

اهمیت آموزش برای بارداری

وقتی صحبت از بارداری می شود ، شاید کمتر به مساله آموزش برای آن فکر بکنیم و بیشتر ، جنبه های دیگر را در نظر بگیریم ؛ اما حقیقت امر آن است که آموزش برای باردار شدن ، نه تنها لازم که حتی شاید بتوان گفت ، ضروری است. نگاهی به انواع مشکلاتی که برای زنان باردار پیش می آید و همچنین توجه به این مسئله که کودکان ناهنجار زیادی در جامعه متولد می شوند ، ما را به این حقیقت رهنمون می شوند که اگر افرادی که اقدام به بچه دار شدن کرده اند از آموزش های لازم برخوردار بودند ، می شد جلوی بسیاری از مشکلات اینچنینی را گرفت.

شاید بسیاری از زوجین هنوز نمی دانند که زمان های مناسب برای نزدیکی کردن چه اهمیتی دارند و چگونه انجام مقاربت در زمان های نامناسب می تواند تاثیرات منفی بر روح و جسم طفل بگذارد. شاید هنوز بسیاری از زن و شوهر ها نمی دانند که نزدیکی کردن در زمان و مکان نامناسب می تواند حتی در آینده در سرنوشت کودک هم تاثیر سوئی بگذارد! شاید هنوز بسیاری از مادران باردار نمی دانند که چگونه می توانند جنین سالمی را پرورش داده و فرزند سالم و صالحی را به دنیا بیاورند. شاید هنوز عده ای ، آموزش برای بارداری را فقط در مقوله بهداشتی و مادی جستجو می کنند و از تاثیر مسائل معنوی و دستورات شرع مقدس اسلام اطلاع چندانی ندارند.

آری ، بارداری فقط نزدیکی کردن نیست و این کار فقط یکی از ضروریات بارداری طبیعی محسوب می شود و مسائل زیادی هستند که برای شکل گیری ، ادامه و به ثمر نشستن یک بارداری ، بایستی مورد توجه جدی قرار بگیرند. برای شروع و ادامه یک بارداری سالم و صحیح ، لازم است از آموزش های صحیح و قابل اعتماد استفاده شود تا احتمال موفقیت در حاملگی و فرزندآوری سالم ، بالاتر برود.

 

چه نکاتی برای یادگیری اهمیت دارند؟

حال که با اهمیت آموزش برای باردار شدن سالم آشنا شدیم ، اجازه دهید ببینیم چه نکاتی برای یادگیری اهمیت دارند و رعایت چه مسائلی برای شروع بارداری بایستی در اولویت باشند. در حالت کلی ، دو گروه مساله را بایستی مد نظر قرار داد: 1) مسائل مادی و جسمی ، 2) مسائل معنوی و روحی. برای شروع یک بارداری سالم ، هم بایستی به مسائل مادی نظیر تغذیه و بهداشت و هم به مسائل معنوی نظیر دعا و حلال بودن لقمه اهمیت داد. ایجاد تعادل بین مسائل مادی و معنوی ، سبب شکل گیری یک حاملگی سالم هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی می شود و فرزند به دنیا آمده علاوه بر سلامت جسمانی ، از سلامت روحی نیز برخوردار خواهد بود.

به طور کلی می توان به مسائل مهم زیر در آموزش های مرتبط با بارداری اشاره کرد:

 • بررسی سلامت جسمی زن و مرد
   
 • برنامه ریزی برای زمان مناسب جهت نزدیکی کردن
   
 • فراهم نمودن مکان مناسب برای مقاربت
   
 • توجه به حلال بودن لقمه
   
 • توجه به دعا و ذکر
   
 • رعایت مسائل قبل از آمیزش ، حین آمیزش و بعد از آمیزش
   
 • توجه به سالم سازی و پاک سازی نطفه
   
 • اصلاح تغذیه و پاک سازی بدن زن و مرد
   
 • رعایت مسائلی که سبب زیبایی ، باهوشی و خوش آب و رنگ شدن طفل می شود
   
 • و بسیاری نکات مهم دیگر که در برنامه آموزش بارداری به آن ها پرداخته شده است.

 

اطلاعات لازم را از کجا به دست آوریم؟

اکنون که با اهمیت یادگیری برای بارداری و همچنین نکات مهم برای یادگیری در این زمینه آشنا شدیم ، سؤالی که مطرح می شود این است که اطلاعات لازم در این زمینه را از کجا به دست آوریم تا یادگیری و آموزش صحیحی برای اقدام به باردار شدن داشته باشیم؟ مسلما در دنیای امروز که منابع مختلفی وجود دارند ، انتخاب یک منبع معتبر که اطلاعات صحیح و درستی را در زمینه آموزش های بارداری ارائه دهید از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. ممکن است با انتخاب منابع نامعتبر و کسب اطلاعات اشتباه ، دچار مشکلات متعدد شده و سلامت بارداری و همچنین سلامت فرزند به خطر بیفتد. به همین دلیل وجود یک منبع مطمئن برای یادگیری مسائل و آموزش های مرتبط با بارداری می تواند دغدغه های موجود در این حوزه را برطرف کند تا زوجین با اطمینان بیشتری اقدام به بچه دار شدن بکنند. اما چه منبع معتبری در این زمینه وجود دارد؟

ما سایت آموزش بارداری «ای بارداری (www.ebardari.ir)» را به شما معرفی می کنیم. در این سایت آموزش حاملگی سعی شده است مطالب مفید ، لازم و مهم در خصوص اقدامات لازم برای بارداری سالم و صحیح و منطبق با دستورات شرع برای زوجین ارائه شود. مطالب ارائه شده در این سایت حاصل سال ها تلاش ، مطالعه و تجربه در این زمینه می باشد و امید است به توفیق الهی ، با اجرای دستورالعمل های ارائه شده در این آموزش ، یک بارداری سالم و صحیح شکل گرفته و فرزندان سالم و صالح ، با هوش ، جذاب ، شاد ، زیبا و خوش آب و رنگ انشاء الله به دنیا بیایند.

 

نتیجه گیری

آنچه در این مطلب بیان شد بیانگر اهمیت کسب آموزش های صحیح پیش از اقدام به بارداری و بچه دار شدن است و زوجین محترم سعی کنند با کسب آموزش های صحیح ، نسب به بارداری اقدام کنند تا انشاء الله مساله مهم حاملگی با سلامت ، شروع شده ، ادامه یافته و با تولد فرزندان سالم و صالح به پایان برسد.

 

اشتراک گذاری در: